ORGANIZÁTOR festivalu
Organizátorom KLÍMAedu festivalu je Základná škola s materskou školou Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach.Nesie názov po významnom rodákovi Maximiliánovi Hellovi. Naša základná škola je prvou základnou školou na svete, na ktorej sa vyučuje povinný predmet Sokoliarstvo. Vzdelávanie žiakov je zamerané aj na vzdelávanie v téme klimatickej zmeny, reálneho vnímania prírodného prostredia. Vyučovanie je vo veľkej miere situované priamo v lesnom prostredí. Výchova žiakov sa orientuje na lesnícke vzdelanie úzko prepojené s porozumením a ochranou prírody. Okrem základného vzdelania poskytujeme našim žiakom aj prvý naozajstný styk so samotnou prírodou. Sokoliarstvo nevzdeláva našich žiakov len o prastarej forme lovu pomocou vycvičených dravcov, ale učí ich o zodpovednosti, vzájomnom rešpekte, pokore, tolerancii a trpezlivosti. Prírodný park Aves, ktorý je súčasťou školy svojou rozmanitosťou záhrad a zvierat sú skvelé učebné pomôcky počas hodín prírodovedného charakteru, ale aj iných vyučovacích hodín. Na škole chováme nádherné pernaté dravce, sovy, kajmany okuliarnaté - krokodíly, exotické vtáctvo, leguána zeleného, opice-tamaríny pinčie, nádherné ryby a.... Vďaka nim naši žiaci pochopia evolúciu a rozmanitosť biotopov z ktorých pochádzajú.Naša škola je zameraná na zvýšenie povedomia a vzdelania v oblasti klimatických zmien. Globálne otepľovanie ovplyvňuje prírodné ekosystémy, ktoré sa na rýchle zmeny nevedia rýchlo prispôsobiť, čo spôsobuje, že mnohé zanikajú. Za následok takýchto zmien sa prejavujú extrémne výkyvy počasia, rozširovaniu škodcov, patogénov, nedostatok vodných zdrojov, častejší výskyt extrémnych poveternostných javov a i.
"Prečo sa zaujímame o klimatickú zmenu? Lebo sa nás rovnako týka!"
Málo z nás si uvedomuje, že za vysušené prostredie môže to, že dažďovú vodu odvádzame do kanalizácie. Tým neumožňujeme dažďovej vode sa vsiaknuť a vypariť sa tam, kde spadne. Rastliny sú ideálnym prostriedkom na zachytávanie dažďovej vody a pritom vzniká rad ďalších osožných účinkov. Napríklad zvlhčujú naše ovzdušie a lepšie sa nám dýcha. Práve v presušenom ovzduší sa nachádza veľa prachových a alergénnych častíc, ktoré vdychujeme do pľúc a zhoršujeme svoj zdravotný stav. Rastliny nám pomáhajú recyklovať dážď svojim koreňovým systémom a vracať ho do ovzdušia. Preto na budove školy máme vybudovanú vertikálnu záhradu a v areáli školy pribúdajú ďalšie záhrady. Deti vďaka nim spoznávajú rastliny, ale aj kolobeh vody, ekosystém a efektívne využívanie dažďovej vody.
"Les potrebuje vodu. Voda potrebuje les. Človek potrebuje oboje!"
Tak ako my a ani žiadny živý organizmus nemôže fungovať bez vody. Zachytávanie dažďovej vody pomáha šetriť pitnú vodu a šetrí náklady na využívanie úžitkovej vody. Navyše dažďová vody neobsahuje chlór, je mäkšia a má ideálnu teplotu na polievanie rastlín. Čím je vegetácia zdravšia (lúky, lesy, záhrady, sady ...), tým je atraktívnejšia pre iné organizmy (napr. pre včely ako opeľovače) a náš život je o to kvalitnejší. Od nedostatku kvalitnej vody je krôčik od hladomoru, pretože sucho a extrémne výkyvy počasia majú devastačný vplyv na produkciu potravín. Od prírody sme závislejší viac, než si myslíme. Preto sa zaoberáme klimatickou zmenou a chceme naučiť deti, aby sa šetrne správali k prírode. Časť vedomostí deti sprostredkujú rodičom a motivujú správať sa k prírode zodpovednejšie. Možno sú posledná generácia, ktorá dokáže ešte niečo napraviť.